Aktuality
28. 10. 2009
Ukončení letošní sezóny archeologického výzkumu na zámku ve Vimperku (okr. Prachatice)
Ve středu 21. 10. byla ukončena krátká podzimní etapa předstihového výzkumu v areálu vimperského hradu. Výzkum realizovaný pod vedením profesora Tomáše Durdíka z Archeologického ústavu AV ČR navazoval na hlavní letní etapu z května až července tohoto roku.
Plánované rozsáhlé stavební úpravy objektu související s jeho přeměněnou na mezinárodní enviromentální vzdělávací centrum vyžadují předstihový archeologický výzkum. Již letní sezóna přinesla mnoho zajímavých zjištění. Pod místy až 3 m mocnými vrstvami novověkých a recentních navážek se dochovalo historické nadloží od nejstarších etap založení hradu ve 13. století až po období renesance. Zachoval se také značný počet stavebních konstrukcí, jako například pravděpodobně věžovitá stavba v severní části dispozice hradu na terase 2. nádvoří, schodiště k výpadní brance za Vlčkovou věží nebo základy palácových křídel na 3. nádvoří. Tyto skutečnosti podstatně mění pohled na stavebně historický vývoj hradu ve Vimperku, zvláště v jeho nejstarším období.
Měsíc trvající podzimní sezóna v nevelkém počtu 5 lidí se především soustředila na dohled nad skrývkou recentních navážek v ploše 3. nádvoří. Následně se výzkum zaměřil na začištění plochy a výzkum v prostoru schodiště k výpadní brance za Vlčkovou věží. V prostoru terasovitých zahrad byla při stěně jižního křídla dolního zámku položena jedna sonda v místech předpokládané renesanční záchodové věže (známé z ikonografických pramenů). Její základové zdivo bylo skutečně odkryto a zdokumentováno.
Výzkum by měl v příštím roce 2010 pokračovat.
Vojtěch Kašpar - Martin Vyšohlíd